ANA SAYFA SAĞLIK PERSONELİ İŞ İMKANI AİLE BİRLEŞİMİ HABERLER FOTO GALERİ İLETİŞİM İnsan Kaynakları Öğrenci Bilgi Sistemi
Ana Sayfa > Nutrix Point

Nutrix Point

Almanya’ya çalışma amaçlı gitmek hayallere bağlı değil sadece koşulların yerine getirilmesine bağlıdır. Biz koşulları yerine getiriyoruz.

"Sosyal güvence, özlük haklarına saygı ve disiplin, benim için Almanya’da hala yaşamamın en önemli üç gerekçesi olarak özetleyebilirim. Bu ülkede başarılı olmanın yolu, çok iyi Almanca bilmekten ve işinizi iyi yapmanızdan ibarettir. Almanya’da mutlu olmak için “Almanlaşmak’’ gerekmiyor, “ evrenselleşmek“ gerekiyor kanaatindeyim."

Böyle tarif ediyor Almanya’daki 20 yıla yakın geçmişi olan ve Nutrixpoint’in Hemşire, Doktor ve diğer sağlık çalışanlarına danışmanlık yapan ve hala Almanya’da Segeberger Klinik’te yoğun bakım şefi olarak çalışan Nöroloji Uzmanı Dr. Süleyman Lal.

• NUTRIXPOINT Kurumsal Danışmanlık firması olarak sizlere daha iyi bir gelecek sunmak için danışmanlığınızı üstleniyoruz. Almanya’da genç nüfusun az olması yaşlı nüfusun hayli fazla olması sebebi ile birçok alanda kalifiye çalışana ihtiyaç duymaktadır. Bunların en önde gelenlerinden biri sağlık sektörüdür.
• Almanya hemşire açığını kapatmak için yurtdışından personel alıp yetiştirme konusunda adımlar atmaya başladı. Bizler de sizlere kariyer ve iş imkânı sunmak için bu çalışmanın içerisinde yer alıyoruz. Sizleri ilk etapta 12 aylık Hemşire Yardımcısı olarak yerleştirdiğimiz yerlerde hem Almanya’da hemşirelik eğitiminizi alıyor hem de sizlerin çalışma yolunu açıyoruz.

Artık Almanya’ya çalışma amaçlı gitmek hayallere bağlı değil sadece doğru koşulların yerine getirilmesine bağlıdır. Almanya’nın yaşam standartlarına kavuşmak kadar, orada başarılı olabilmenin ve süresiz oturma hakkına sahip olmanın yolu ise en başta çok iyi Almanca öğrenmekten geçtiğini yalnız Dr. Lal söylemiyor, Alman yasaları da bu konuda bazı şartlar getiriyor. İşte bu yüzden bizler sizlerin en önemli koşul olan dil eğitimini uzun ve çok titiz araştırmalardan sonra garantiye alabilmenin sevinci içerisindeyiz. Bunun ne kadar büyük bir avantaj olduğunu bizim aracılığımız ile yapacağınız iş başvurusu görüşmelerinde anlayacaksınız.

Kimler Almanya’ya çalışma vizesi ile gidebilir; Aslında herkes gidebilir fakat şimdiki yasalar bazı meslek grupları için büyük kolaylıklar sağlıyor, bunların başında ’hemşire ve doktorlar’ geliyor. Diğer meslek grupları içinde önümüzdeki yıllarda yeni düzenlemelerle kolaylıklar sağlanacağını varsayıyoruz.

Diplomalarımız geçerli mi?
Denklik sürecini tamamladıktan sonra diplomalarınız geçerli sayılıyor. Hemşire ve Doktorlar için farklı uygulamalar var. Çalıştığınız kurum ve bulunduğunuz eyalete göre denklik sürecinde farklılıklar olacaktır. Hemşireler; bazı kliniklerde sınavsız denklik alabilirsiniz ama buralarda hastanenin sizin hakkınızda vereceği çalışma raporu bunu belirleyecektir. Bu her zaman bir avantaj olmayabilir. Sınav yapılan yerlerde, anlaşmalı olduğumuz kurumlar sınava hazırlık aşamasında sizlere ücretsiz mesleki eğitim desteği verecektir. Tecrübelerimize dayanarak söyleyebiliriz ki bugüne kadar bu sınava katılan herkes bu sınavlarda başarılı olmuştur. Lise veya lisans mezunu olmanız diploma denklik sürecinde fark etmiyor. Türkiye’den yapılan başvurularda bugüne kadar bir sorun yaşanmadı.

Hangi Koşullarda Çalışma Vizesi alınabilir; İki önemli koşul var:
• Dil Bilgisi hemşireler için B1 ve doktorlar için en az B2,
Bazı eyaletler doktorlar için C1 düzeyinde Almanca istemektedir. OSD, Goethe veya TELC yapmış olduğu sınavlardan birinde başarı elde ederek dil seviyenizi belgelemiş olmanız gerekiyor. Sizden sadece bu belgeleri sunmanız beklenmiyor, yani ehliyetiniz var ama araba kullanamıyorsanız, iş görüşmesinde başarılı olamayabilirsiniz. Almanya hükümetinin istediği öncelikle sağlam bir dil eğitimi. Çünkü bu alanda istihdam edilen personel direkt insanlarla iletişimde olmak zorunda ve bu yüzden Almancayı hemşirelerin B1, doktorların ise en az B2 ya da C1 düzeyinde bilmesi gerekiyor.

• Almanya’daki bir hastane ile aranızda imzalanmış iş sözleşmesi,
Bu konuda hemen şunu belirtmek isteriz, hastane seçimini çok doğru yapmanız gerekir ve denklik sürecinde eyaletler arasında uygulamada farklılıklar bulunuyor, bazı eyaletlerde çok zorlanabilirsiniz. Bu sebeple bizler bütün aşamalarda sizleri destekliyor ve yönlendiriyoruz. Almanya vize başvuruları konusunda tek yetkili olan Almanya konsoloslukları veya Almanya Büyükelçilikleridir. Vize başvurusunda bulunmak için Almanya’da bulunan bir iş yerinden teklif almanız gerekmektedir. Çalışma izni birçok prosedürden sonra verilmektedir. Bu yüzden çalışma vizesi için olan süreç yorucu olabilir. Konsolosluk yetkilileri bazı durumlarda eksik veya yetersiz evraklardan dolayı ek evrak talebinde bulunabilmekte ve bundan dolayı sonuçlanma süresi uzayabilmektedir. Başvurunun sonucu ile ilgili karar ve vizenin verilme süresi Başkonsolosluğun yetkisindedir

Almanya’da sizi neler bekliyor:
Hemşireler:
• Havalimanından karşılanacaksınız, size tahsis edilmiş lojmanlarda kalacaksınız, böylesi sizler için daha ekonomik olacaktır. Genellikle 2 veya 3 kişi ile aynı evde kalınıyor, herkesin ayrı odası var, mutfak, banyo ve tuvalet ortak kullanım, erkek ve kadınlar için ayrı lojmanlar tahsis ediliyor. Bunun dışında öğrenci yurdu şeklinde lojmanlar veya tek odalı evler yine lojman olarak gündeme gelebiliyor.
• Henüz dil seviyeniz pek çok şey için yeterli değil, bunun için sizlere banka hesabı açılmasında, devlet dairelerindeki başvurularda, gerekli sigortaların yapılmasında ve daha başka konularda yardımcı olunacak.
• Ücretsiz B2 dil kursu, bunu anlaşmalı olduğumuz hastane veya şirketimiz karşılıyor ve dil kursunu organize ediyor.
• Denklik sınavına kadar hemşirelik okulunda alacağınız ücretsiz ‘Mesleki Eğitim Kursuna’ katılıyorsunuz, ihtiyacınız olan eğitim kaynakları vs. size tahsis ediliyor.
• Haftalık çalışma saatleri 38,5 ile 40 Saat arası değişiyor. Mesailer ya size ücretlendiriliyor ya da izinli oluyorsunuz.
• Hafta sonu, gece ve Bayram tatilleri ekstra ücretlendiriliyor. Bunların ücretleri normal maaşınızın üstüne ekleniyor.
• Yıllık izin 6 hafta, yani 30 iş günü (İş günleri pazartesiden cumaya kadar).

Denklik Süreci
Hemşireler:
Sizler Türkiye’de kursa giderken sizlerden istenen evrakları ilgili makamlara iletip denklik sürecini başlatıyoruz Almanya’da çalışmaya başladıktan sonra eyaletler ve hastanelerin yetkilerine göre farklılık göstermek üzere yaklaşık 9 ay ile 12 ay sürebiliyor. Bu süre içerisinde hemşire yardımcısı olarak çalışıyor ve maaş alıyorsunuz. İşe başladıktan sonra dil kursuna gitmeye devam ediyor ve B2 sınavına bu süre dolmadan giriyorsunuz. Meslek destek eğitim kursu buna paralel olarak devam ediyor ve 12 ay sonunda sözlü sınava giriyorsunuz. Bazı hastanelerde bu sınava girmenize gerek yok. Her iki sınavı da verdikten sonra, artık Almanya’da denklik almış oluyorsunuz.

AYDIN LAL
Nurtixpoint Yönetim Kurulu Başkanı
Tel: 0532 4637805
aydin.lal@nutrixpoint.com