ANA SAYFA SAĞLIK PERSONELİ İŞ İMKANI AİLE BİRLEŞİMİ HABERLER FOTO GALERİ İLETİŞİM İnsan Kaynakları Öğrenci Bilgi Sistemi
Ana Sayfa > Almanya'da Staj ve İş İmkanı

Almanya'da Staj ve İş İmkanı

Almanya’ya çalışma vizesi ile herkes gidebilir. Ama bazı meslekler için daha fazla işçi açığı vardır. Bu ihtiyaçtan dolayı bu meslek alanlarında çalışan kişiler için çalışma vizesi alma süreci başka meslek alanlarına göre daha basit ve hızlı şekilde düzenlenmiştir. İhtiyacın en fazla olduğu alanlardan iki tanesi de hemşirelik ve doktorluktur. Bununla birlikte, bu kolaylıkların yakında başka meslek alanlarında da sağlanacağına inanıyoruz.

Aşağıda diploma denkliği süreci, çalışma vizesi şartları, çalışma ve yaşam koşulları ile ilgili bilgiler bulunmaktadır.

 Diploma Denkliği

Türkiye’de alınmış diplomalar Almanya’da çalışmak için geçerli değildir. Geçerlilik kazanması için Almanya’ya gittikten sonra yaklaşık bir senelik bir denklik eğitiminden geçmeniz gerekir. Bu süreçte hemşireler “hemşire yardımcısı” olarak çalışıp maaş alıyor. Bu denklik sürecinden sonra diplomalarınız mesleğinizi Almanya’da icra etmeniz için geçerli oluyor. Ayrıca bu denklik eğitimi süreci bulunduğunuz eyalete ve çalışacağınız kuruma göre farklılıklar gösterir. Bu denklik surecinin sonunda bir sınav yapılacaktır. Türkiye’den gelip denklik sürecinden geçen herkes bu sınavda başarılı olmuştur. Denklik sürecini tamamlarken B2 Almanca eğitimini ücretsiz bir şekilde Almanya’da almaktasınız. B2 seviyesinde sertifika sınavını geçmeniz gerekmektedir.

Denklik sürecinde lise veya lisans mezunu olmanız diplomanızda “hemşire” unvanı olması kaydıyla önem teşkil etmez. Lakin diplomasında “hemşire yardımcısı” yazan kişiler bu programdan yararlanamaz.

Çalışma Vizesi Alma Şartları

Çalışma vizesi almak için dil yeterliliği ve Almanya’daki bir hastane ile imzalanmış bir iş sözleşmesi gerekmektedir. Dil yeterliliği şartı hemşireler için B1 ve doktorlar için en az B2 seviyesidir. Bazı eyaletlerde doktorlar için C1 düzeyinde dil yeterliliği isteniyor. Bu yeterliliği OSD, Goethe veya TELC sınavlarından biriyle ispatlamanız gerekir.

 

Çalışma ve Yaşam Koşulları

Anlaşmalı olduğumuz Nutrixpoint şirketi size aşağıdaki hizmetleri verecektir.

 

Almanya’da işe başladıktan sonra ailemi Almanya’ya nasıl götürebilirim?

             Sağlık personelleri oturma iznini aldıktan sonra Aile Birleşimi kapsamında eş ve çocuklarını getirebilirler. Fakat aile birleşimi için istenen koşul başvuru yapacak kişinin A1 seviyesinde dil eğitimi almasıdır. Ayrıca aldığı eğitimi OSD,  TELC veya Goethe sınavlarından birinde başarı elde ederek belgelemesi gerekmektedir. Yurtdışı Eğitim Noktası olarak alacağınız A1 seviyesinde eğitiminizi veriyor aile birleşiminde de sizleri destekliyoruz.

              

ÖSD – GEOTHE INSTITUT - TELC NEDİR?

ÖSD, GOETHE veya TELC üzerinden girmiş olduğunuz sınavlardan birinde başarı elde ederek dil seviyenizi belgelemeniz gerekiyor. ÖSD, dil eğitiminden bağımsız merkezi bir sınav sistemidir. Sınavları bu sisteme göre standartlaştırılmış olup, tek tip ölçütlere göre uygulanıp değerlendirilmektedir. Bu sınavlar hem “Gemeinsamer Europäischer Referenzrahmen für Sprachen (GER)”, yani Avrupa Ortak Dil Kriterleri’nin seviye tanımlamalarının hem de “Profile Deutsch” adlı pratik odaklı gereklilikler kitabının temeline dayanmaktadır.

ÖSD, ALTE (Association of Language Testers in Europe, yani Avrupa Dil Testleri Uygulayıcıları Birliği) üyesi olup, dolayısıyla katı kalite kriterlerine tabidir. Sık olarak ALTE kalite ödülünü almaktadır.

ÖSD sınavları sadece önceden özenli bir şekilde seçilmiş olan sınav merkezlerinde ve tam yetkin sınav denetçileri tarafından sunulmaktadır.

Almanya’daki avantajları:

ÖSD Dil Sertifikaları Almanya’da bütün kurumlarda geçerlidir.

Üniversite kayıtları, ön kabulleri.

Yabancılar dairesi oturma müsaadesi, çalışma müsaadesi, vatandaşlık.

Konsolosluklarda aile birleşimi, öğrenci, Almanca kursu ve çalışma vizesi için.

Daha fazla bilgi için www.osd.at linkini ziyaret edebilirsiniz.

 

Goethe-Zertifikat B1 gençler ve yetişkinlere yönelik bir Almanca sınavıdır. Kişinin Alman dilini serbestçe kullanabildiğini teyit eder ve Dillere İlişkin Avrupa Ortak Referans Çerçevesi'nin (GER) altı basamaklı yetkinlik derecelendirmesinin üçüncü basamağına (B1) denktir.

Goethe-Zertifikat B1 okuma, dinleme yazma ve konuşma (partnerli) bölümlerinden oluşur. Sınav dünyanın her yerinde aynı standartlara göre uygulanır ve değerlendirilir.

             Sınavın her bir bölümü ayrı ayrı veya kombine edilerek yapılabilir. Başarılı olunan her bölümün belgelerin toplamı bir sertifikaya eş değerdir.

Bu sınav Goethe- Institut, Freiburg Üniversitesi / İsviçre ve ÖSD iş ortaklığı ile geliştirilmiştir ve tüm dünyada Goethe-Zertifikat B1 veya ÖSD-Zertifikat B1 adıyla sunulur.

           

TELC: Açılımı “The European Language Certificates” olan ve merkezi Frankfurt am Main’da bulunan TELC Gmhb 11 farklı dilde yabancı dil sertifikası vermeye yetkili bir kurumdur. TELC, bir kamu kurumu olan Alman Halk Eğitim Birliği (Deutsch – Volkshochschule-Verband) ile işbirliği içerisinde çalışmaktadır. Association of Language Testers in Europe (ALTE)’un bir üyesi olan TELC aynı zamanda sınavlarını da Avrupa ortak dil kriterlerine uygun şekilde hazırlamaktadır.